Головна » Файли » Мої файли

Конспект уроку світової літератури. 11 клас
11.05.2015, 17:10

Інтелектуальна драма Б. Брехта «Життя Галілея». «Епічний театр Брехта». Проблема моральної відповідальності вчених за наслідки наукових досліджень. Неоднозначність  головного героя твору Б. Брехта «Життя Галілея».

Мета:

  • допомогти учням зрозуміти ідейно-художні особливості твору, розкрити неоднозначність образу Галілея, основну думку та її художнє втілення у творі;
  • розвивати навички аналізу драматичних творів, виділення головних епізодів п’єси, прагнення до розширення свого кругозору;
  • виховувати почуття відповідальності за свої дії, вчинки; почуття активної громадянської позиції.

Тип уроку: формування вмінь і навичок.

Ви, хто вирине з цього потопу,

В якому ми захлинулись,

Пам’ятайте , коли

Коли будете нам дорікати за хиби,

Також про темні часи,

Які вас оминули…

Б. Брехт. З поезії «До нащадків»

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

- якщо немає можливості подивитися виставу за творами Б. Брехта, то яскраве уявлення про п’єсу «Життя Галілея» можна скласти й у процесі читання її. Це і стане нашою сьогоднішньою темою на уроці.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

ІІІ. Формування навиків і вмінь учнів

  1. Бесіда за змістом п’єси
  1. Що побачив Галлей у телескоп, після чого сказав, що «небо скасоване» у такому вигляді, як його уявляли: сферичне склепіння, небесна твердь? (Чотири супутники Венери)
  2. Чому Сагредо, друг Галілея, з глибоким розпачем вигукує: «Нещасна та година,  коли людина відкриває істину!»? (Боїться за Галілея, якому загрожує суд інквізиції)
  3. Як Галілей збирався довести Консиліуму, що він за допомогою дослідів довів  правоту Коперника? (Просив повірити не розрахункам, як Коперник, а своїм очам»
  4. Продовжте  слова Галілея: «Сума кутів трикутника не може бути змінена…» (На догоду курії (владі).
  5. Чого чекали учні від свого вчителя, коли того викликали на суд інквізиції? (Що він не зречеться свого вчення)
  6. Що підштовхнуло Галілея до зради? (Йому показали знаряддя тортур)
  7. Яку книгу написав Галілей під інквізиторським наглядом? («Бесіди»)
  8. Чому в ученого різко зіпсувався зір? (Він копіював книгу при місячному сяйві)
  9. Чому Галілей не подав руку своєму учневі, який приїхав його відвідати? (Вважав себе негідним прощення)
  10. Хто перевіз рукопис Галілея через кордон? (Андреа)
  11. Що з їжі передають Галілею, що  дуже його порадувало? (Двох гусей)
  12. Якою була б клятва вчених-природознавців, згідно з думками Галілея, коли б він вистояв? (Застосовувати свої знання тільки на благо людства).
  1. Слово про  «епічний театр» Б. Брехта (розповідь підготовленого учня).
  2. Повторення відмінностей між драматичним і епічним театрами:

 

Драматичний

  • дія;
  •  залучає глядача до сценічної дії;
  • дає змогу глядачеві  виявляти почуття;
  • глядач співпереживає;
  • сприймання стихає, консервується;
  • сцена залишається сценою;
  • класичний поділ на дії та акти;
  • навіювання певних емоцій, почуттів.

 

Епічний

  • розповідь;
  • робить глядача спостерігачем;
  • примушує глядача приймати рішення;
  • глядач вивчає ;
  • сприймання переходить у пізнання;
  • правдива імітація життя;
  • хронікальна композиція із заголовками про зміст картини, пісні («зонги»), звернення акторів до публіки.
  • вплив на інтелект глядача;
  • найяскравіше художнє відкриття  «ефект очуження».

 

  1. Історія створення драми: постать Галілея приваблювала Брехта з різних боків: і як образ революціонера в науці, що перевернув віковічні уявлення про світобудову, і як образ інтелектуала-матеріаліста, що звик покладатися на власний розум, бажаючи своїми відкриттями збагатити людство.

П’єса була написана 1938 -1939 рр., коли в газетах було написано про розщеплення атома урану. Твір пережив три редакції, у яких частково змінювався зміст його. Однією з причин редакції стала трагедія Хіросіми й Нагасакі. Деякі дослідники пишуть і про третю редакцію, маючи на увазі текст спектаклю театру «Берлінський ансамбль».

  1. Колективна робота класу
  • образ головного героя Галілео Галілея.
  • У чому його суперечливість? (У поєднанні прагнення  до встановлення  наукових істин і відмови від них заради безпеки й власного благополуччя).
  • Визначте позитивні та негативні риси героя.

Позитивні риси

Негативні риси

Самовідданість у праці; геніальність; любов до науки, до книги; служіння істині.

Надання переваги задоволенню потреб у добрій їжі, комфорті; безвідповідальність, схиляння перед сильними світу цього.

  • Висновки щодо образу:
  • Галілей – суперечлива особистість: великий вчений, але зрадив науку;
  • не залишає місто під час чуми, продовжує дослідження – зрікається свого відкриття, побачивши знаряддя тортур.
  • Створює новий час науки – відчуває смертельний страх перед часом, що минає.
  • Зрадивши себе, знищив найціннішу частину своєї наукової праці.
  1. Сумні наслідки зречення Галілея:
  • Декарт не обнародував трактат про природу світла;
  • Федерцоні залишає науку і шліфує лінзи в якомусь магазинчику;
  • Фульганціо зрікся науки і повернувся до служителів церкви.
  1. У драмі постійно відчувається присутність Джордано Бруно – істинного героя в науці, який прийняв смерть, але не відрікся від свого відкриття. Саме Бруно мається на увазі, коли Брехт підкреслює думку про те, що кожен вчений повинен нести відповідальність за свої відкриття. А слова Галілея: «Я віддав свої знання власть імущім, аби ті … зловжили ними  як їм заманеться – в їх власних інтересах», - слід розуміти як докір тим, хто вперше створив атомну бомбу, не думаючи про наслідки її використання.
  2. Характеристика інших образів драми
  • Андреа Сарті, Федерцоні, Сагредо, Фульганціо.
    1. . Висновки за п’єсою «Галілео Галілей»

Зображаючи вагання Галілея між служінням науці та недостойною капітуляцією перед владою,  Брехт спонукає глядачів  замислитися над складеним моральним питанням: як, перебуваючи під  тотальним  наглядом цензури, творча особистість може робити справу свого життя? Що краще: героїчно загинути, не зрадивши свої ідеї, чи заплямувати себе публічним зреченням власних відкриттів?

  1. . Зв'язок подій у драмі «Галілео Галілей» із сучасністю.

Брехт створив драму і за своєю суттю, і за змістом. У ній ідеться не тільки про події давно минулого часу і не лиш про складні проблеми людства у ХХ ст. Цей твір ставить вічні питання добра і зла: чи зможе, на кінець, людство жити мирним, спокійним життям. Що є важливішим для світу: революційні зміни чи еволюційний розвиток?

  1. . Багатство мови, «ефект очуження» в драмі.

П’єса насичена дотепними фактами  «ефекту очуження»: пояснюючи малому Андреа, як Земля крутиться навколо Сонця, вчений устромлює  дерев’яну  скіпку у яблуко: яблуко – Земля, скіпка – людина на ній. Маски вівці та голуба (найсмиренніших із світу «братів наших менших») на обличчях святенників-інквізиторів.

Не можна залишити поза увагою мову твору. Багато виразів вже стали (чи стануть?) на слуху багатьох інтелігентів як афоризми:

«… небо скасоване»;

« Сума кутів трикутника не може бути змінена на догоду курії»;

«… ніщо не рухається, якщо його не рухати»;

«Мислити – це одна з найважливіших насолод людського роду»;

«… перемога розуму може бути лише перемогою розумних»;

«Нещасна та держава, котра потребує героїв»;

«Істина – це дитя часу, не авторитету»;

«… той хто не знає істини, тільки дурний. Але хто її знає  і  називає брехнею, той злочинець».

  1. . Підсумок роботи на уроці, оцінювання найактивніших.
  • Інтерактивна гра «Мікрофон»

Образ Галілео у драмі я вважаю …

Мене найбільше вразило…

Мені б хотілося …

VIII. Домашнє завдання

 Виконати письмову роботу «Мої враження від драми Б. Брехта «Життя Галілея», вказавши на риси епічного театру.

 

Категорія: Мої файли | Додав: Ганна
Переглядів: 2542 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вітаю Вас, Гість!
Понеділок, 01.12.2025