Головна » Файли » Мої файли

Конспект уроку української мови в 6 класі
[ Викачати з сервера (64.0 Kb) ] 14.02.2016, 21:22

Творення прикметників. Перехід прикметників в іменники.
Морфологічний розбір прикметників

Мета: ознайомити учнів зі способами творення прикметників; учити утворювати прикметники від різних частин мови всіма можливими способами словотворення, правильно розбирати прикметник як частину мови; виховувати любов до рідного слова

Очікувані результати: учні утворюють правильно форми вищого та найвищого ступенів порівняння якісних прикметників; якісні, відносні та присвійні прикметники від інших частин мови за допомогою відомих способів словотвору; складають з ними речення; уживають у власному мовленні.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

§ I.   Актуалізація опорних знань учнів

1.   Перевірка домашнього завдання.

2.   Бесіда.

— Які способи словотвору вам відомі?

— Який спосіб найпродуктивніший при творенні іменників?

§ II.  Мотивація навчальної діяльності школярів.  Оголошення теми й мети уроку

Практичне завдання.

Замініть сполучення слів після коми прикметниками. Поясніть спосіб творення прикметників. До якої групи вони відносяться?

Зразок:  Наслідки, що доводять до плачу — плачевні наслідки.

Блузка, пошита з шовку. Матерія, вироблена з вовни. Берег, укритий скелями. Дорога, покрита камінням. Будинок, викладений із цегли. Перина, зроблена з пуху.

§ III.  Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

§ Способи творення прикметників

Спосіб словотворення

Приклади

Префіксальний

добрий — недобрий

міський — приміський

поганий — препоганий

Суфіксальний

Марія — Маріїн

темний —темнуватий

фізика — фізичний

Префіксально-суфіксальний

школа — пришкільний

вечір — надвечірній

кордон — прикордонний

дощ — бездощовий

Сполучення основ або слів

загальноосвітній

далекоглядний

історико-культурний

§  

§ 2.   Опрацювання алгоритму морфологічного розбору прикметника.

Алгоритм морфологічного розбору прикметника

 

 

 

 

®

Визначити частину мови, до якої належить слово (прикметник)

 

 

 

 

®

З’ясувати значення, яке позначає аналізований прикметник

 

 

¯

 

¯

 

¯

ознака предмета за кольором, розміром, формою

 

ознака за відношенням до предмета в просторі, часі, за матеріалом

 

ознака предмета за приналежністю

 

 

 

 

 

®

Поставити прикметник у початкову форму (Н. в., одн., ч. р.)

 

 

 

 

®

Визначити постійні морфологічні ознаки, властиві прикметникові

 

 

 

 

®

Група за значенням

 

 

¯

 

¯

 

¯

якісний

 

відносний

 

присвійний

¯

 

¯

 

ступінь порівняння

 

форма

 

¯

 

¯

 

¯

 

¯

 

вищий (проста чи складна)

 

найвищий (проста чи складена)

 

коротка

 

повна

 

                       

 

 

 

 

 

®

Назвати змінні морфологічні ознаки аналізованого прикметника

 

 

¯

 

¯

 

¯

рід

 

число

 

відмінок

 

 

 

 

 

 

®

Синтаксична роль прикметника

 

 

 

¯

 

¯

 

означення

 

присудок

 

         

§  

3.   Робота з підручником.

1)   Опрацювання теоретичного матеріалу на стор. 145-146.

2)   Виконання вправи 374.

4.   Тренувальні вправи.

1)   Від поданих слів утворіть прикметники префіксальним способом, виділіть твірні основи та префікси.

Справжній, вузький, високий, довгий, стиглий, значний, гарний, надійний, національний, вечірня.

2)   Від поданих слів утворіть прикметники суфіксальним способом. Виділіть твірні основи та суфікси.

Шевченко, Україна, Дніпро, директор, служба, квітка, лоза, вітер, казка, кварц, палац, свято, дощ, життя, Ігор, овоч, груша.

3)   Від поданих словосполучень та пар слів утворіть прикметники суфіксальним способом.

Зразок. Листя ясена — ясенове листя.

Листя ясена, стіл з ясена, запах полину, присмак полину, прут з лози, день з дощем, кущі малини, ягоди терена, шина з гуми.

6.   Самостійна робота.

До поданих слів доберіть слова з твірною основою. Визначте спосіб творення, виділіть словотворчі префікси та суфікси.

Премаленький, невідступний, твердуватий.

§ IV.  Закріплення знань, умінь і навичок

1.   Тренувальні вправи.

1)   Доберіть та запишіть п’ять прикметників, утворених способом основоскладання, що характеризують людину.

Зразок:  широкоплечий, світловолосий, довгокоса...

2)   Від поданих слів утворіть прикметники за допомогою суфіксів -уват-(-юват-).

Зелений, солодкий, ранній, червоний, білий, товстий, кислий, солоний.

2.   Пояснювальний диктант.

Визначте спосіб творення виділених прикметників.

Воєводенко молодесенький, під ним коник воронесенький. Вставай, миленький, вже день біленький! Повій, вітре, буйнісінький, прожени хмару чорнісіньку! (Нар. творч.)

§ V.  Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

1)   Вивчити теоретичний матеріал

2)   Виконати вправу 379, 381.

§ VI.  Підсумок уроку

Взаємоперевірка з теми у вигляді діалогу.

Категорія: Мої файли | Додав: Ганна
Переглядів: 1659 | Завантажень: 27 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Вітаю Вас, Гість!
Понеділок, 01.12.2025